Blog

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle koltuk takımı alımı eviniz için en önemli yatırımlardan biridir. Öyle ki evinizde en çok zaman harcadığınız oturma odası ile koltuk takımlarında uzanmak, okumak, yemekler yemek, TV izlemek, şekerlemeler yapmak, eğlenmek ve sevdiklerinizle hoş sohbetler yapmak her zaman isteyeceğiniz başlıca hususlardır.

Evinizde yatak odanız dışında en çok zaman geçireceğiniz yer oturma odası ile koltuk takımları olmaktadır. Bu sebeple koltuk takımınızı ya da kanepelerinizi alırken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar hakkında bilgi edinmek gerekir.

Koltuk Takımı Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bireysel olarak mobilya tercihlerinde dikkat etmeniz gereken hususlar olabilir. Ancak kişiler alım öncesi bazı noktaları gözden kaçırabilmektedir. Bu sebeple özelikle koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar başlıca şunlardır.

  • Koltuk takımını oturma alanlarını deneyin
  • İyi bir koltuk takımı almaya çalışın
  • Koltuk takımının iskeletini inceleyin.
  • Size özel sipariş notları ile zenginleştirin
  • Kırlent ve yastıkları kontrol edin
  • Koltuk takımının kumaşı ve özelliklerine odaklanın
  • Koltuk takımı ile odanızın ölçülerine dikkat edin

Koltuk Takımını Deneyin

Konforlu bir oturum için iyi bir kanepe ile koltukların derinliği en az 60 cm olmalıdır. Özelikle uzun bacaklarınız varsa rahat bir oturum ile manevra yapmanıza olanak vermektedir. Sektörde üretilen koltuk takımlarının derinlikleri değişiklik gösterir. Koltuk yüksekliği tasarımına göre 45 – 50 cm olması gerekmektedir. Bu yükseklik farkı ile derinlik farkları oturmada şekil bozukluğu ile rahatlık vermeyebilir. Bu sebeple koltuk takımını almadan önce öncelikli olarak denemeniz gerekir.

Özellikle koltuğunuzda uzanarak tv izlemek, kitap okumak ve şekerleme yapmak gibi bir tercihiniz bulunuyorsa yeterince uzun olmasına dikkat edin. Daha uzun insanlar, ekstra destek sağlamak için daha yüksek sırtlı bir kanepeyi de düşünmek isteyebilirler. Bununla birlikte yatılı misafirler için rahat bir yatak konforunda olması önemli olabilir.

Koltuk Takımının İskeleti Önemlidir.

Kaliteli bir koltuk takımının en önemli yeri iskeletidir. İskelet yapısı ne kadar sağlam olursa o kadar kullanışlı olur ve uzun vadelerde kullanım imkanı verir. Masif bir parke çerçeve iyi bir seçenekti. Ancak bir sunta veya metal konstrüksiyona karşı dikkatli olunması gerekir. Ayrıca,  alım öncesi garanti hususları önemli olmaktadır. Uzun vadeli garantili ürünler çok daha mantıklı olmaktadır.

Kırlentler ile Minderleri Kontrol Edin

Oturma grubu ile koltuk takımlarını konforlu ve rahat kılan diğer unsurlar kırlentler ile minderler olmaktadır. Kanepe arkası ve oturma yeri söz konusu olduğunda, tüy dolgulu minderler rahatlık açısından yüksektir ancak düzenli olarak dolgunlaştırılması gerekirken, köpük veya elyaf dolgular zamanla düzleşebilir ve şeklini kaybedebilir. Bunun yanında kumaşlarının kirlenmesine karşılık olarak çıkartılır ve yıkanabilir olmasına dikkat edin.

Kumaşa ve Özelliklerine Odaklanın

İster cesur bir renk, desen veya nötr bir renk tercih edin, döşemelik kumaş seçiminiz oda üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle düzeninize uyduğundan emin olmak için dikkatlice seçim yapın. Doğal malzemeler güçlü güneş ışığında solabilir. Bu nedenle kanepe pencereye yakın olacaksa sentetik kumaş tercih edilebilir.

Koltuk takımları kalabalık bir aile evinde özellikle önemlidir. Evinizde  bir köpeğiniz veya kediniz varsa, temizlenmesi kolay bir kumaş tercih edin . Deri, mikrofiber, kadife ve kanvas bu durumda iyi seçeneklerdir. Dokulu dokumalar ise dayanıklı ve lekeleri daha fazla bağışlayıcıdır ve gevşek örtüler, temizlik için çıkarılabildiklerinden ve bazıları da yıkanabilir olduğundan araştırmaya değerdir.

Koltuk Takımı ile Odanızın Ölçülerini Unutmayın

Alanınıza uymayan mobilya satın almaktan daha kötü bir şey yoktur. Bu yüzden herhangi bir şey yapmadan önce ölçünüzü alın. Metrenizi çıkarın ve alanınıza uyacak maksimum kanepe boyutlarından emin olduğunuzdan emin olun. Kanepelerin genişliği, derinliği hatta uzunluğu ile ilgili ölçümlerinizi mutlaka not edin. Hatta konumlanan noktada bulunan kalorifer petekleri ile diğer aksesuar ve mobilyalar ile mesafelerini de mutlaka kontrol edin.

Erişim sınırlıysa, çıkarılabilir ayaklı veya hatta bölümler halinde teslim edilebilen modüler bir kanepe olan düşük sırtlı bir stil seçmeniz gerekebilir. Ya da küçük bir odanız varsa, iki kişilik veya iki kişilik bir koltuk takımı düşünün. Görülecek yerde hayalinizdeki kanepeye sahip olabilirsiniz ama pratik de olmalısınız. Son olarak yeni teknolojiler sayesinde odanızın ölçüleri ile mobil uygulamalar bu konuda size yardımcı olabilir.