Blog

Konforun Ön Planda Olduğu Koltuk Takımları

Koltuk takımlarının stili önemli olduğu kadar konforlu oluşu da önemlidir. Rahat bir koltuk takımı, her evde olmazsa olmaz bir mobilya parçasıdır. Ailece kaliteli zaman geçirmek için tüm ailenin bir araya geldiği tek yerdir. Koltuklarınız yeterli derece rahat değilse işlevini yerine getirmiyor demektir. Ama hem stile hem de rahatlığa sahip olabilir misiniz? Evet! biFurni mobilya farkıyla konforun üst seviyelere taşındığı koltuk takımlarına göz atabilirsiniz. 

Konforlu Mobilya seçimlerinde başlıca dikkat edilmesi gerekilen hususlar;

  1. Uygun koltuk yapısı
  2. Yastık seçimleri
  3. Sünger kalitesi
  4. Ergonomik yapısı
  5. Malzeme yapısı
  6. İşlevsellik
  7. Koltuk Derinliği

Koltuk Takımlarında Boyutlar Konforu Sağlar

Koltuğunuzun boyutları hem odanın büyüklüğü hem de kendi rahatınız için önemlidir. Alan için çok büyük veya küçük koltuk seçimleri, odalar için yanlış seçimlerdir. Alanlarınızı çok sıkışık veya çok seyrek mobilyalı dizayn etmeden önce odanıza uyumlu mobilya seçmelisiniz. Koltuk takımınız için seçeceğiniz ölçüler, sadece stilde değil, aynı zamanda sunacağı konfor seviyesinde de bir faktördür. 

Kumaş Tercihleriyle Konforu Ön Planda Tutun 

Koltuk takımlarında kumaş seçimleri görüntüden çok konfora da etki eden unsurdur. Koltuk takımlarında kumaş seçimlerinizi renkli, desenli veya duvar renkleriyle uyum oluşturandan yana kullanmak doğru tercihlerdir. Bu durum koltuk takımların odaların odak noktası haline getirir ve mobilyalarınız ön olana çıkar. Deri ve kaliteli kumaş kaplamalardan yapılmış koltuk takımları oldukça konforlu ve uzun ömürlüdür.

Fonksiyonel Koltuk Takımlarıyla Konforu Sağlayın

Mobilyalarınızın çok fonksiyonlu olması hem kullanım kolaylığı hem de konfor açısından önemlidir. Açılır kapanır olması ve depolama alanına sahip koltuk takımlarıyla konforu ön planda tutabilirsiniz. 

Doğru Koltuk Derinliği

Doğru koltuk derinliğini bulmak, nasıl oturmayı sevdiğinizi düşünmekle başlar. Çoğunlukla ayaklarınız yerde mi oturuyorsunuz yoksa bacaklarınızı içeri sokmayı mı seversiniz?

  • Dik oturmayı seviyorsanız, uyluklarınızı destekleyen, dizlerinizi 90 derecelik bir açıyla büken ve ayaklarınızın yere rahatça temas etmesini sağlayan bir oturma derinliğine iyi yanıt verebilirsiniz
  • Düz oturmak yerine kıvrılmayı seviyorsanız, derin bir kanepe harika bir seçim olacaktır.

 Çok fazla vurgulu yastık eklemeyi planlıyorsanız, biraz daha derine tercih edebilir ve bu ekstra desteği hesaba katabilirsiniz. Ne aradığınıza bağlı olarak, kendinize daha fazla alan sağlamak için koltuk takımı derinliğini es geçmeyin.

Koltuk Yüksekliği ve Dolgu

Bir mobilyanın koltuk yüksekliği gerçekten çok düşük olduğunda, daha uzun insanlar oturmak yerine sadece çömelmiş gibi hissedebilirken, kısa boylular bacaklarını yerden sarkmış hissedebilir.

Koltuk derinliği ne kadar derinse, koltuk yüksekliği de düşük olabilir. Modern konforlu koltuklardaki koltuk yükseklikleri değişmektedir. Kişinin tercihine göre şekillenebilir. 

Koltuk Uzunluğu

Koltuğunuzda düzenli olarak uzanmayı planlıyorsanız, 2’li koltuk yerine 3’lü koltuk modellerini tercih edebilirsiniz.

Sırt Yüksekliği

Destek ve stil için sırt yüksekliği önemlidir. Koltuğunuz için ideal sırt yüksekliği yine kendi boyunuza bağlı olacaktır. Koltuğun önüne bir televizyon yerleştirmeyi planlıyorsanız, başınızı dinlendirmek  isteyip istemediğinizi düşünün. En rahat koltuk için tipik bir sırt yüksekliği genellikle 26″ ile 32″ arasında değişir ve daha uzun insanlar genellikle daha destekleyici hissetmek için daha yüksek bir sırt bulur.

Sırt Açısı

Koltuğunuzu çoğunlukla yaslanmak için kullanıyorsanız, perdeli koltuklar (hafif açılı sırtlı koltuklar) mükemmeldir. Yastıklı bu tip koltuklarda dik oturabilirsiniz, ancak sırt problemleriniz varsa veya sadece daha dikey bir koltuk tercih ediyorsanız, düz sırtlı bir koltuk sizin için potansiyel olarak daha iyi bir seçimdir. 

Rahat Minderler ve Kaliteli Köpükler

Minderler, dinlenirken sizi destekleyecek koltuğun bir parçasıdır. Bu nedenle uygun bir dolgu seçmek, mümkün olan en rahat deneyimi yaşamanızı sağlamak için önemlidir. Köpükler artık birçok koltukta yaygın olarak kullanılsa da, kalite bakımından büyük farklılıklar gösterebileceklerini bilmek gerekir. 

biFurni’de koltuk takımlarında bulunan minderler, maksimum konfor sağlamak için kaliteli köpükten yapılmıştır. Boyun ve kolçaklar gibi otururken daha fazla baskı uygulanan alanlarda, vücudunuza daha fazla destek sağlamak için ultra yüksek yoğunluklu köpük kullanılmaktadır.

Kaliteli Üretim

Çerçeve için hangi ahşabın kullanıldığını, köpüklerin, dokumaların ve yayların etrafındaki tüm detayları, kumaş kökenlerini ve bakım önerilerini sormayı deneyin. biFurni mobilya ve uzman ekibimiz size yardımcı olmaya hazırdır.