Blog

Sandalye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplumda kullanılan sandalyelerin tasarımı ile misyonu farklı olabilmektedir. Kısa zamanlı oturmak için tasarlanan sandalyelerin dışında uzun vakitler geçirebileceğiniz sandalye ve koltuklarda bulunmaktadır. Bu anlamda kullanım amacı büyük önem taşır. Özellikle BifurniMobilya bünyesinde bulunan sandalyeler herkese hitap eden özelliklere sahiptir. Bununla birlikte kendinize özel sandalye alırken dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulabilir.

Rahat Bir Sandalye Nasıl Olur?

Özellikle uzun mesai saatleri gözeten iş yerindeki çoğu insanın ergonomik bir sandalyeye sahip olması tesadüf değildir. Bu sandalyeler, çalışanların oturmasını daha rahat hale getirmek ve çalışırken verimliliklerini artırmak için tasarlanmıştır. Ergonomik sandalyeler vücudunuza, ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza uyacak şekilde özelleştirilmelidir. Bu sandalyelerin amacı, işyerinde çok uzun süre oturmaktan kaynaklanan sırt ağrısı veya yaralanmaları önleyebilmeniz için sağlıklı duruşu teşvik etmektir. Öyle ki daha uzun sürelerde çok daha büyük fiziksel rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir.

Bir sandalyenin rahatlığının sağlanmasında genel kurallar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Sandalyenin yüksekliği
  • Derinliği
  • Öne doğru eğimi
  • Kolçakları
  • Koltuk başlıkları
  • Bel desteğidir.

Özellikle koltuk ve sandalye malzemeleri belin alt kısmını yeteri kadar desteklemeli ve oturan kişi üzerinde sağlıklı bir duruşa sebep olmalıdır. Özellikle rahatsız bir sandalye bütün gün masa başında oturanlar için rahatsız bir koltuk, iş gününü zorlaştıracağı gibi sırt ve olası sağlık sorunlarına da yol açacaktır.

Rahat Bir Sandalye Nasıl Olmalıdır?

Rahat bir koltuk için bir sandalyenin en önemli dört bileşeni yükseklik, koltuk derinliği, öne eğim ve yaslanmadır. Sırt problemi olan kişiler için en iyi sandalyeler, otururken sırtlarının alt kısmının öne doğru eğilmesini önleyecek kadar yüksek bir koltuğa sahiptir. Bu, omurgaya destek vererek sırt gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.

Böylelikle rahat bir sandalyenin ana unsurları şunlardır.

  • Sandalye oturumunun derinliği
  • Yüksekliği
  • İleri eğimi
  • Bel desteği ile sırt kısmının arkaya yatırılması

Koltuk derinliği

Koltuk derinliği, sırt ağrısı çekenler için önemli bir faktördür. Çünkü kişinin otururken omurgasını nötr tutma yeteneğini etkiler. Uyluklarında çok yüksek olmayan ve yeterli diz mesafesine sahip bir sandalye bu soruna yardımcı olacaktır. Kronik bel sorunu olan kişiler için iyi bir sandalyenin üçüncü en önemli parçası.

Koltuk Yüksekliği

Koltuk yüksekliğini doğru ayarlamak, koltuk konforu için önemli bir özelliktir. Sırt problemi olan kişiler için koltuk, otururken sırtlarının alt kısmının öne doğru eğilmesini önleyecek kadar yüksek olmalıdır. Genel olarak, uyluklarının üzerinde çok yüksek olmayan ve yeterli diz mesafesine sahip bir sandalye bu soruna yardımcı olacaktır.

İleri Eğim

Kronik bel ağrısından kaçınmak isteyenler için iyi bir sandalyenin üçüncü en önemli parçası öne eğim ayarıdır. Kalçanızı öne doğru eğerek, uzun süre oturduğunuzda vücudunuzun aldığı doğal kambur duruşu düzeltmeye yardımcı olabilirsiniz.

Kronik sırt ağrısı için bir sandalyenin kalça eğimi olmalıdır. Çünkü bu otururken vücudunuzun alacağı doğal kambur pozisyonu düzeltmeye yardımcı olabilir. Kalçaların her zaman dizlerden daha yüksek olması gerekir ve bazı standartlar, iyi bir duruşu sağlıklı tutarken aynı zamanda alt omurganızda baskı hissetmenizi önlemek için 20 dereceye kadar öne eğilmenizi önerilmektedir.

Sandalye Yatırma

Dikkate alınması gereken son şey, geriye yaslanmak veya uzanmak gibi çeşitli diğer duruşları ne kadar iyi barındırdığıdır. Bel ağrınız varsa ve otururken öne eğilme eğilimindeyseniz omurilik disklerinize çok fazla baskı uygulayarak sırt ağrısına neden olabilirsiniz. Mükemmel duruş, aralıklı uzanma ile elde edilebilen hareketli bir duruştur.