Blog

Yaşam Tarzınıza Uyacak Sehpa Modelleri

Birçok kişi için oturma grupları yaşam alanlarının odak noktasıdır. Uyumlu sehpalar ile yaşam alanlarınızı davetkar bir hale getirebilirsiniz. Modernden minimalist modellerle siz de uyumu yakalayın. 

Evlerinizin Şıklığı Modern Sehpalar

Modern sehpalar ekstra depolama alanı oluşturabilir. Açılır bir çalışma alanı içerebilir, teraryum olarak ikiye katlayabilir ve hatta soğuk atıştırmalıklarınızı saklamak için bir yer olabilir! işlevselden sade şıklığa kadar, ustalıkla derlenmiş koleksiyonumuzla bir sehpanın ne kadar canlılık katabileceğini görün.

 Doğru Boyutta Sehpa Modelleri 

Sehpa için doğru boyut her zaman mevcut alana ve istenen saklama alanına bağlıdır. Geniş bir oturma odanız varsa sehpa seçiminizde biraz daha özgürsünüz. Çok küçük olmamalıdır, aksi takdirde odada boğulur. Ancak, oturma odanızdaki alan sınırlıysa, daha küçük olanı önerilir. Çok büyük modeller görsel olarak alanı gereksiz yere ve hareket özgürlüğünü kısıtlar. Ayrıca sehpanın boyutu her zaman koltuk takımınıza göre olmalıdır.

 • Geniş bir yaşam alanınız varsa rahatlıkla biraz daha büyük bir model tercih edebilirsiniz.
 • İki kişilik koltuk takımlarında ise küçük bir sehpa kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Sehpa Boyutları Nasıl Tercih Edilmeli?

Sehpanızın yüksekliği söz konusu olduğunda, diğer oturma mobilyalarınızı kılavuz olarak kullanmak en iyisidir. Prensipte ideal numune, koltuğun kendisiyle aynı yüksekliktedirAlt sehpalar güçlü bir salon karakterine yol açarken, yüksek modeller biraz eski moda görünebilir.

Yaşam Alanlarınızda Doğru Şekilli Sehpa Modelleri 

Sehpalarınızı salonlarınıza ve mobilyalarınıza göre yönlendirmek doğru bir tercih olacaktır. Temel olarak dikdörtgen, kare, üçgen, yuvarlak veya oval sehpalar arasından seçim yapabilirsiniz. Mevcut yaşam alanının boyutuna ve şekline, ayrıca bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak bazı varyantlar daha uygundur. Örneğin;

 • Dikdörtgen sehpalar: L şeklinde büyük veya uzun yaşam alanları için uygundur.
 • Kare sehpalar: U şeklindeki koltuklar için uygundur.
 • Üçgen sehpalar: küçük bir koltuk için uygundur.
 • Yuvarlak sehpalar: küçük koltuklar, U şeklinde oturma alanları için uygundur.
 • Oval sehpalar: uzun koltuklar için uygundur.
 • Yuvarlak yan sehpalar: rahat koltuklarla uygundur.

Yeterli alan yoksa: saklama alanı olan daha küçük sehpalar uygundur.

Doğru Malzemeli Sehpa Modelleri

Sehpa seçimleri kişilerin tercih ve zevklerine göre farklılık gösterir. Oturma odanıza şık bir dokunuş ya da ekstra bir depolama alanı ekleyebilirsiniz. Yapıldıkları malzemeler de sıcak ahşaptan mermer, cam ve metale kadar çok çeşitlidir. Örneğin;

 1. Camdan yapılmış sehpalar hafif ve zarif görünür ve odayı gevşetir.
 2. Ahşaptan yapılmış sehpalar ise özellikle sağlamdır ve bakımı kolaydır.
 3. Metal sehpalar da çok sağlamdır ve bakımı kolaydır. 

Doğru Renkli Sehpa Modelleri 

Hangi sehpanın hangi koltukla renk olarak eşleştiği mutlak bir zevk meselesidir ve nihayetinde oturma odanızın tarzına bağlıdır. Örneğin;

 1. İskandinav tarzı oturma odalarında  daha açık renklerde sehpalar idealdir.
 2. Country tarzı oturma odalarında koyu ahşap sehpalar uyum yaratır.

Oturma Odasını Görsel Açıdan Büyütün

Her durumda, büyük örneklerden kaçının. Bunlar çok fazla alan ve dolayısıyla gerekli hareket özgürlüğünü alacaktır. Ek olarak, alanı görsel olarak daraltırlar. Bunun yerine yuvarlak veya oval sehpalar uygundur. Tamamen görsel bir bakış açısından, bunlar genellikle daha hafif ve daha rahat olarak algılanır. 

Cam sehpalar da benzer bir etkiye sahiptir. Şeffaf yüzeyleri sayesinde odayı gevşetirler ve daha az göze çarparlar. Buna ek olarak, odada daha fazla parlaklık sağlarlar ve bu da odanın daha büyük görünmesini sağlar.

Ek Depolama Alanı Yaratan Sehpa Modelleri

Ek depolama alanına sahip sehpalar sıkça tercih edilmektedir. Bu sayede sehpa için olan alanı depolama amaçlı da kullanabilir ve sonunda alan bile kazanmış olursunuz.

 • Döndürülebilir sehpa modelleri de ilgi çekicidir. Bunlar, genellikle birlikte itilebilen en az iki farklı bireysel tablodan oluşurBu sayede gerekli alan kazanırsınız.
 • Tekerlekli sehpa modelleri de pratiktir. Ziyaretçileriniz varsa ve başka bir yere ihtiyacınız varsa, bunlar çok az çabayla taşınabilir.

Hangi Tarz Sehpa Seçmeliyim?

Akla gelebilecek her eve uyacak çok sayıda sehpa stili mevcuttur. Karar vermeden önce, sehpanın sığacağından emin olmak için alanınızı ölçmek isteyeceksiniz ve ayrıca etrafında hareket etme mesafesini ayarlamanız gereklidir. Her tarza, zevke, mobilyaya ve yaşam alanlarınıza uyumlu sehpa modellerini sitemizi ziyaret ederek keşfedebilirsiniz.