Blog

Yatak Odası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lüks Ve Kullanıslı Yatak Odaları Bifurni

Yatak odaları evlerinizde yer alan önemli yaşam alanlarından birisidir. Yatak odalarınızın dizaynı ve dekorasyonu oldukça önemli bir durumdur. Yatak odası seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli husus bulunmaktadır. Konforlu ve şık yataklar günün tüm yorgunluğunu alır. Bütün günün yorgunluğunu iş stresini, okul zamanını bir kenara bırakıp geceleri derin bir uyku geçmek ve tüm yorgunluğunuzu atmak istiyorsanız mutlaka yatak odası seçiminde yataklarınızın  konforlu olmasına dikkat etmelisiniz. Yatağınız bel, boyun, sırt ve omuz sağlığını kesinlikle riske atmayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Bunun dışında  yatağın bazasını açarken zorlanmamalısınız. Yatak başlığı rengini  mümkün olduğu kadar odanızın dekorasyonuna uyum sağlayacak şekilde tercih etmelisiniz. Yatakların uzun boyutları ne çok küçük olmalı ne de çok büyük olmalıdır. Çünkü küçük olursa yatarken siz rahat edemezsiniz büyük olursa ortamda fazla alan kaplayacağı için görüntü kirliliğine zemin hazırlamış olacaktır.

Makyaj Malzemelerinizi Makyaj Masalarında Depolayın.

Makyaj masaları makyaj malzemelerinizi depolamaya yarayan en önemli eşyalardan biridir. Makyaj malzemelerini dağınık halde bulunuyorsa önemli takılarınızı koyacak yer arıyorsanız mutlaka  boyutu çok yer kaplamayan özelliğe sahip bir makyaj masası tercih etmelisiniz. Makyaj masasının çekmeceleri mutlaka geniş olmalıdır

Yatak Odaları Halılarınız Kesinlikle Tüm Alanı Kapatmamalıdır

Yatak odası halıları alırken mutlaka halının tüm alanı kaplamasına dikkat etmelisiniz. Bunun yani sıra  yatak odası halısı seçerken halının yumuşak olması daha modern ve şık olmasına temizlenebilir özellik göstermesine, hatta kendi kendini temizleyen ve  bakterileri hapsetmeyen özelliğe sahip olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Gardırobunuz Kullanışlı Olmalı

Yatak odanızın vazgeçilmez eşyalarından biri de gardıroplardır .Gardırop seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok önemli husus yer almaktadır. Öncelikle gardırop seçerken gardırobun  depolama alanlarının kullanışlı ve geniş olmasına özen gösteriniz .Geniş çekmeceler birden fazla eşyalarınızı depolamaya oldukça fazla yardımcı olacaktır. Gardırobunuzun yatak odanızda fazla alan kaplamaması yine yatak odası seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Alanda fazla yer kaplayan gardıroplar görüntü kirliliğine sebep olur. Bunun yanı sıra ortamın dekorunu kapatır. Gardırobunuzun kapaklarını sürgülü almak istiyorsanız burada sürgü mekanizmasının iyi çalışıp çalışmadığını detaylı bir şekilde  kontrol etmeniz gerekir. Gardırop seçimi yaparken mümkün olduğu kadar ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde gardırobu satın almaya özen göstermelisiniz.

Yatak Odanızda  Mat Boya Tercih Edebilirsiniz

Yatak odanızda kullanmış olduğunuz renk uyku sağlığı için oldukça kaliteli bir durumdur eğer koyu renkler tercih ederseniz gece de rahat bir şekilde uyku moduna girersiniz fakat açık ve soft  renkler her daim stres atmanıza, yorgunluğunuzun giderilmesine yardımcı olur. Örneğin mat renkler yatak odasında oldukça fazla tercih edilen renklerdendir. Yalnız mat boya renklerini mutlaka odanızın dekorasyonuna uygun bir renkten seçmelisiniz. Duvar boya  rengi gün ışıkları almasına, ev içi aydınlatmalarına, odanın büyüklüğüne ve pencerelerin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada özellikle belirtmek gerekir ki yatak odası duvar renginizin seçimini yapmak oldukça önemlidir.

Mat duvar boyaları bazen evinizi enerjik bazen ise dinlendirici ve sakin gösterebilir. Siniri azaltan, sakinleştiren, huzur veren kum rengi ,beyaz ve bej renk duvar  yatak odasında birbiri içerisinde uyum sağlayabilmektedir. Mat boyalar silinebilir boya çeşitleri kategorisine değerlendirmektedir. Kolayca temizlenebilir özellik gösterir. Kolay kolay aşınmaz ve soyulmaz. Bunun yanı sıra nemli bir bez yardımı ile kolayca temizliği yapılır.

Tüm bu kuralları uygularken mutlaka ihtiyacınıza yönelik eşya tercih etmeye özen gösteriniz. Eğer ihtiyaca yönelik eşyalar  tercih etmezseniz kullanılmayan eşyalar ne yazık ki eşya israfına yol açmaktadır.