Blog

Yemek Odası Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yemek odası seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususları göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle yemek odası seçiminde alan ölçüsünü dikkate alınız.Ortamınız küçükse büyük eşyalar fazla yer kaplayacak ve görüntü kirliliğine sebep olacaktır. Alanınızın ölçümlerini yaptıktan sonra ise bütçeniz doğrultusunda ihtiyacınıza yönelik eşyalar almaya özen göstermelisiniz.

Yemek Odasının Olmazsa Olmazı: Yemek Masaları

Bilindiği üzere bir yemek odasında vazgeçilmez tercih yemek masasıdır .Yemek masası satın alırken dikkat etmeniz gereken  bazı önemli hususlar yer almaktadır. Öncelikle masanın hangi malzemelerden üretildiğini detaylı bir şekilde araştırıp incelemeniz gerekir. Özellikle belirtilmesi gerekir ki bu noktada sağlam ve dayanıklı masa satın almak istiyorsanız bizden size küçük ama önemli bir tavsiye kesinlikle ceviz, meşe, maun ve akçaağaç gibi ağaçlardan üretilen masaları satın alınız. Fiyat olarak diğer masa türlerine göre her ne kadar pahalı olsalar da uzun yıllar kullanabileceğiniz masalardır. Bunun yanı sıra  yer aldığı ortamda şıklığın ve zarafetin simgesi haline gelen mermer masalar tercih edebilirsiniz. Yalnız burada özellikle uyarmamız gerekir ki mermer masa her ne kadar şık ve asil dursa da  kolay çizilir. Çok çabuk kirlenir. Dolayısıyla sürekli nemli bir bez aracılığı ile temizliğini yapmanız gerekir. Aynı zamanda mermer masa ağır olduğundan dolayı konum değişikliği durumunda kolay kolay kaldırılamaz.

Masanızın Rengi ve Şekli Evinizin Dekoru İle Uyum Sağlamalı

yemek odasına masa seçiminde masanın rengi ve şekli evin dekorasyonu iel bir bütün içerisinde olmalıdır. Farklı şekillerde ve renklerde yer alan masalar ortama her ne kadar farklı bi tarz katsa da görünüm açısından estetik görünüme zemin hazırlamamaktadır. Bunun yanı sıra ev dekorasyonunuzun rengi ile uyum sağlayacak renkte yemek masası rengi tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer alanınız dar ise koyu renkli yemek masası tercih ettiğiniz de alan daha fazla daralmış gibi hissedeceksiniz. Bu sebepten dolayı mümkün olduğu kadar dar alanlarda açık renkli yemek masaları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Özellikle bu noktada açık ya da koyu renkli yemek masası satın almak istemiyorsanız size tercihimiz yemek masanızı ahşap alınız. Ahşap masalar modern stillerle bir bütün halinde olarak karşınıza çıkmaktadır. Her ortama ve dekorasyona uyum sağlaması ile bilinmektedir.

Yemek Masası Sandalyeleriniz İnsan Sağlığına Zarar Vermeyecek Yapıya Sahip Olmalı

Yemek odası seçilirken yemek masalarının olmazsa olmazı elbette yemek sandalyeleridir. Yemek masası olmadan sandalyeler olmadığı gibi sandalyesiz yemek masası da kesinlikle düşünülemez. Yemek odanıza sandalye satın almadan önce dikkat etmeniz gereken pek çok önemli kurallar vardır. Öncelikle yemek sandalyelerinizin garantisinin olup olmadığını mutlaka detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir.

Sonrasında yemek sandalyelerinizin konforlu olmasına özen gösteriniz. Sandalyelerin omuz, bel ve sırt çevresine zarar vermemesine mutlaka dikkat ediniz. Sandalyelerin ayak kalitesi oldukça önemli bir husustur. Sandalye ayakları bulunduğu zemini çizmemeli ve paslanmayan özellik göstermelidir. Sandalyeninizin rengi mutlaka ortam dekoru ile uyum sağlayacak özellikte olmalıdır.

Şık Tasarımlı Konsollar  Dekorasyonu Tamamlar

Yemek odalarında en çok tercih edilen eşyalardan biri de yemek odasının olmazsa  olmazları konsollardır. Konsolların kullanışlı olması oldukça önemli bir kriterdir. Konsolların üzerinde aynasının olması her daim ortamı ferah ve geniş göstermektedir. Bunun yanı sıra konsollarınızda çekmecelerin geniş olması size oldukça fazla fayda sağlamaktadır. İstenmeyen ve yer kapladığını düşündüğünüz eşyalarınızı, yemek takımlarını kolaylık ile konsol çekmecelerine koyabilirsiniz. Modern  ve yenilikçi tasarımlara sahip bu konsollar  eminiz ki ev dekorasyonunuz ile bütünleşerek ortamda uyum sağlayacaktır.